Multiple Teams · Winter Sports Athletic Accomplishments


Tradition, Pride, & Excellence

Congratulations to the winter sports athletes and programs on  a tremendous season. There is a tremendous amount to be proud of, please see below for athletic and academic accomplishments from the winter season:

Team Accomplishments

Girls Swimming: Les Schawb CHSAA Academic Team All-State Award, 3.85 GPA

Girls Basketball: Northern League Champions (2nd year in a row), Les Schwab CHSAA Academic Team All-State Award, 3.82 GPA

Boys Basketball: Northern League Champions (2nd year in a row), Final Four appearance (2nd Year in a Row)

Individual Awards

Wrestling

Logan Goodner- 2nd Team All-Conference, State qualifier

Nathan Morris- 2nd Team All-Conference, Regional Champion, 4th at State

Drake Engelking- Regional and State Runner-Up

Will Hickman- State qualifier

Ben Ahern Academic All State

Boys Basketball

Justinian Jessup: 1st Team All Conference, Northern League Player of the Year, 1st Team BOCO All-Region and 1st Team All-State , 1st Team Academic All State

Kolten Bachman: 1st Team All Conference, 2nd Team BOCO All-Region,

Eli Sullivan: 1st Team All Conference, Honorable Mention BOCO All-Region, 1st Team Academic All State

Cooper Rother: Honorable Mention BOCO All-Region, 1st Team Academic All State

Ryan Rulon: 1st Team Academic All State

Kole Earhart: 1st Team Academic All State

Joe Riss: 1st Team Academic All State

Jeff Kloster: Northern League Coach of the Year

Girls Basketball

Sydney Wetterstrom: 1st Team All Conference, Northern League Player of the Year, 1st Team BOCO All-Region, 2nd Team All-State, 1st Team Academic All State

Madi Gaibler: 1st Team All Conference, 1st Team BOCO All-Region, Honorable Mention All-State, 1st Team Academic All State

Sarah Nichols: 1st Team All Conference, Honorable Mention BOCO All-Region

Sam Wiley: 1st Team Academic All State

Hali Walters: 1st Team Academic All State

Josefine Soujon: 1st Team Academic All State

Sam Larson: 1st Team Academic All State

Shannon Kindelspire: 1st Team Academic All State

Brianna Hitchcock: 1st Team Academic All State

Girls Swimming

BreAnna Brown Academic All State, 200 Free Relay

Miranda Aker Academic All State

Sara Alasuutari Academic All State

Delaney Christopher Academic All State

Erin Crampsey Academic All State

Taryn Eveland Academic All State

Sally Hedderman Academic All State

Helena Lauchli Academic All State

Ellie Owens Academic All State, State Qualifier 200 Free Relay

Sophia Real Academic All State

Danielle Swope Academic All State

Megan Smith State Qualifier 50 Free, 200 Free Relay, 200 Medley

Samantha Kruetzer State Qualifier 200 Medley

Sydney Wyatt State Qualifier 200 Medley and 200 Free Relay

Melanie Boyle State Qualifier 200 Medley