Skip to content

State Track

207 Reads

0 Comments

Photo_State Track_2016 2017

Congratulations to the individuals qualifying for the state track meet taking place this weekend at Jefferson County Stadium in Lakewood. The Trojans had 30 athletes qualify for this year’s state track meet. Congratulations to the individuals below on qualifying. An updated State Track schedule is posted here: State Track

Thur. 8:30am

Boys Pole Vault

Gustaf Backman(6)

Thur. 8:30am

Boys High Jump

Cruz Garcia(18)

Thur. 8:30am

Boys Discus

Sam Merrill(6)

Thur. 8:30am

Prelim: Girls SMR

Shiloh Berger to Brianna Hitchcock to Kaitlyn Bridge to Jenna Johnson. (13)

Alt: Annika Wetterstrom and Tara Hitchcock

Thur. 9:00am

Prelim: Girls 100m

Kayla Waterman (11)

Thur. 10:00am

Prelim: Boys 4×2

Yarib Estrada to Carson Willis to Danny Ahern to Alex Santucci. (10)

Alt: Nick Paone and Jose Limas

Thur. 11:30am

Boys Long Jump

Cruz Garcia (7)

Gustaf Backman (12)

Thur. 11:35am

Finals: Girls 4×8

Jayci Johnson to Kandice Kittinger to Debbie Chou to Grace Leger. (17)

Alt: Alice Money and Cammy Manes

Thur. 11:50am

Finals: Boys 4×8

Finn Kilcullen to Matt Sprecher to Alan Quintana to Jose Limas.  (17)

Alt:

Fri. 9:50am

Prelim: Girls 4×1

Shiloh Berger to Tara Hitchcock to Brianna Hitchcock to Kayla Waterman.  (13)

Alt: Kaitlyn Bridge and Shaelee Gray

Fri. 9:58am

Prelim: Boys 4×1

Cruz Garcia to Nick Paone to Carson Willis to Yarib Estrada.  (10)

Alt: Alex Santucci and Danny Nichols

Fri. 10:30am

Girls High Jump

Kate McCain (5)

Fri. 11:05am

Prelim: Girls 300H

Tara Hitchcock (18)

Fri. 12:15pm

Finals: Girls SMR

Shiloh Berger to Brianna Hitchcock to Kaitlyn Bridge to Jenna Johnson. (13)

Alt: Annika Wetterstrom and Tara Hitchcock

Fri. 12:35pm

Finals: Girls 800m

Cammy Manes (3)

Fri. 2:10pm

Finals: Boys 4×2

Yarib Estrada to Carson Willis to Danny Ahern to Alex Santucci.  (10)

Alt: Nick Paone and Jose Limas

Fri. 4:43pm

Prelim: Boys 4×4

Jose Limas to Danny Nichols to Danny Ahern to Alex Santucci. (10)

Alt: Beck Fieth and Nick Paone

Sat. 8:30am

Boys Triple Jump

Gustaf Backman (12) Nick Paone (15)

Sat. 10:57am

Finals: Girls 100m

Kayla Waterman(11)

Sat. 11:00am

Girls Triple Jump

Shiloh Berger (12) Caroline Demosthenes (15)

Sat. 2:14pm

Finals: Girls 300H

Tara Hitchcock (18)

Sat. 3:45pm

Finals: Girls 4×1

Shiloh Berger to Tara Hitchcock to Brianna Hitchcock to Kayla Waterman.  (13)

Alt: Kaitlyn Bridge and Shaelee Gray

Sat. 3:50pm

Finals: Boys 4×1

Cruz Garcia to Nick Paone to Carson Willis to Yarib Estrada.  (10)

Alt: Alex Santucci and Danny Nichols

Sat. 4:05pm

Finals: Girls 1600m

Cammy Manes(15)

Sat. 5:33pm

Finals: Boys 4×4

Jose Lima to Danny Nichols to Danny Ahern to Alex Santucci.  (10)

Alt: Beck Fieth and Nick Paone

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    In Case You Missed It: New Story: Event Recap: Week of October 7 – October 13 lhs-trojans.com/2017/10/14/ev…

    About 2 days ago · reply · retweet · favorite